Moldova rămâne fără victorie

Naționala de fotbal a Moldovei continuă să rămână fără victorie. „Tricolorii” au reușit doar o remiză, scor 0-0 în amicalul contra echipei similare a Azerbaijanului. Învinși în primul meci de verificare din acest an cu 0-1 de Coreea de Sud, jucătorii noștri au avut o primă repriză bună, chiar dacă prima ocazie de gol a întâlnirii i-a aparținut lui Husenynov. În continuare, până la pauză, Pașcenco, Rozgoniuc și Cojocari au trecut pe lângă deschiderea scorului, dar portarul advers a prins o zi bună. Repriza a doua a fost clară controlată de către Moldova, dar mingea a refuzat să modifice rezultatul de pe tabela de marcaj. S-a terminat 0-0, un rezultat modest, dar cu efecte pozitive, a declarat noul selecționer, Alexandru Spiridon. „Nu reflectă, scorul 0-0 ce a fost în teren. Aș vrea să menționez faptul că Azerbaijanul, în afară, de o semi ocazie, din prima repriză, nu a mai avut nici o ocazie la poarta noastră. Am fost o echipă foarte disciplinat, cum și cu Coreea de Sud. Păcat că acol am primit un gol dintr-o lovitură fixă. Sper că defiecare dată, noi să progresăm puțin, câte puțin.” Menționem faptul că naționala noastră de fotbal și-a trecut ultima victorie în cont, pe 19 martie 2017, într-un amical contra lui San Marino, scor 2-0.